Sesja psychoterapii online

Do komunikacji podczas sesji terapeutycznej korzystamy z programu (aplikacji) Skype, Google Meet, WhatsApp lub Messanger.

Jak wykazują badania oraz moje doświadczenie, psychoterapia online jest równie skuteczna jak psychoterapia w gabinecie. Wszystko zależy od tego na ile osoba czuje się komfortowo z komunikatorami. Z relacji moich klientów wynika, że zauważają oni taki sam postęp w psychoterapii przez Internet, jak podczas spotkań osobistych (zobacz zakładkę „efektywność psychoterapii online„). Najważniejsze jest, tak jak i w przypadku każdej psychoterapii, utworzenie relacji pomiędzy klientem i psychoterapeutą (według badań to właśnie relacja jest czynnikiem leczącym a nie nurt psychologiczny). Przez Internet okazuje się to również możliwe.

Nie potrzebujemy, a właściwie jest to zakazane, aby się dotykać, ważny jest natomiast przekaz niewerbalny (mowa ciała, gesty). Dlatego też nie uznaję formy psychoterapii online bez kamerki, jedynie przez telefon. Mowa ciała, ekspresja emocji są ważnymi narzędziami psychoteraputycznym, kótre pozwalają naprowdzić teraputę na często nieuświadomione procesy klienta i pomóc mu je zintegrować.

 

Jeśli taka forma spotkania (psychoterapia online przez komunikator) będzie dla Ciebie łatwiejsza i wygodniejsza niż spotkania osobiste zapraszam do zapoznania się ze mną, ze sposobem prowadzenia terapii oraz instrukcją zapisania się na sesję.

 

Charakter spotkań

Podczas sesji psychoterapii on line inspiruję się psychologią humanistyczną. Według tego nurtu ważne jest, aby odkryć prawdziwe i indywidualne Ja, co staje się możliwe, dzięki autentycznej relacji z terapeutą i jego bezwarunkowej akceptacji.

W trakcie procesu terapeutycznego skupimy się na odkrywaniu pozytywnych aspektów Twojej osobowości, wzmacnianiu prawdziwego Ja i określaniu Twoich potrzeb. Będziemy pracować nad rozwijaniem Twojego potencjału i świadomością zasobów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych czy społecznych, tak abyś w rezultacie mogła/mógł podążać własną ścieżką, podejmując świadome decyzje bez długotrwałej pomocy psychologa.

Rzeczywista relacja terapeutyczna.

Podczas sesji psychoteraputycznejtkże online pracujemy w rzeczywistym doświadczeniu relacji pomiędzy terapeutą, a klientem. Próbujemy eksperymentalnie stworzyć relację będącą rzeczywistym spotkaniem osób, które się wzajemnie słyszą i widzą. Nie tylko fizycznie, ale które widzą głębiej, dostrzegają uczucia, intencje, czyli to co ukrywa się poza słowami.

 

Jeśli jesteś w trudnym momencie życia i potrzebujesz wsparcia, będziemy wspólnie poszukiwać szerszej perspektywy postrzegania, mądrości i zrozumienia, które pomogą Ci w przekroczeniu trudności. Będę wspierać Cię w znalezieniu rozwiązań, prowadzących do utrzymania świadomego, radosnego i mającego sens życia.

 

Podczas sesji psychoterapii online psycholog korzysta z tych samych narzędzi co podczas spotkania osobistego. Podstawowe instrumenty konwersacyjne używane podczas spotkania to:

  • pytania otwarte, zamknięte, sugerujące, projekcyjne
  • parafraza
  • klaryfikacja
  • interpretacja
  • konfrontacja
  • informowanie
  • podsumowanie

psycholog online-konsultacje

 

Rodzaj interwencji psychologa zależy od ukończonej przez niego szkoły psychoterapeutycznej.

Do najbardziej znanych należą:

  • psychoanaliza i neopsychoanaliza
  • terapia poznawczo- behawioralna
  • terapia humanistyczno-egzystencjalna, w tym gestalt
  • terapia systemowa (rodzinna)

Inne szkoły i kierunki terapeutyczne to:

  • analiza transakcyjna
  • terapia ericsonowska
  • bioenergetyka Lowena
  • programowanie neurolingwistyczne (NLP)
  • psychoterapia transpersonalna
  • psychoterapia zorientowana na proces
  • podejście eklektyczne

 

Praca psychoterapeutyczna odbywa się z reguły na trzech poziomach:

  • poznawczym (myśli, przekonania, schematy myślowe)
  • behawioralnym (zachowania)
  • emocjonalno-motywacyjnym

 

Sposoby reagowania werbalnego wg Hill (1986):

Potwierdzanie – Dostarczanie klientowi wsparcia emocjonalnego, potwierdzenia, uspokojenia i wzmocnienia.

Informowanie – Dostarczanie klientowi informacji w formie danych, faktów lub źródeł. Mogą odnosić się do procesu terapii, zachowań terapeuty, lub uzgodnień dotyczących terapii (czas, miejsce, opłaty).

Bezpośrednie zalecenia – Przekazywanie wskazówek lub sugestii dotyczących tego, co klient ma zrobić (w trakcie sesji lub poza nią).

Pytania zamknięte – Skierowana do klienta prośba o podanie konkretnych danych lub specyficznych informacji.

Pytania otwarte – Zachęcenie klienta do wypowiedzi na jakiś temat (do zbadania jakiegoś zagadnienia lub rozwinięcia go) albo prośba o wyjaśnienie jakiejś kwestii.

Parafraza – Odzwierciedlenie lub podsumowanie tego co klient zakomunikował werbalnie lub niewerbalnie. Wypowiedź nie wychodząca poza poza to co klient powiedział, nie wprowadzająca nowej perspektywy ani nowego sposobu rozumienia stwierdzeń klienta, nie proponująca wyjaśnień jego zachowania. Obejmuj powtórzenie (innymi słowami) treści wypowiedzi klienta, odzwierciedlenie jego uczuć, odniesienie się do sygnałów niewerbalnych, podsumowanie. Psycholog może użyć parafrazy, aby zakomunikować klientowi, że „usłyszał” jego przekaz albo żeby skupić uwagę na wybranych aspektach jego wypowiedzi.

Interpretacja – Proponowanie wyjaśnienia, alternatywnego znaczenia albo nowych ram odniesienia dla uczuć, zachowań czy właściwości klienta. Wychodzi poza to, co klient jawnie rozpoznaje. Może służyć pokazywaniu klientowi związków pomiędzy, a pozoru odrębnymi, stwierdzeniami lub zdarzeniami, interpretowaniu obron, uczuć, oporu lub przeniesienia, a także wskazywaniu wątków, wzorców lub relacji przyczynowych w zachowaniu i osobowości klienta lub odnoszeniu zdarzenia aktualnego do przeszłości.

Konfrontacja – Wskazywanie niezgodności lub sprzeczności, ale bez dostarczania ich wyjaśnień (źródeł). Niezgodność może dotyczyć różnych stwierdzeń klienta, jego słów i zachowań albo spostrzeżeń klienta i psychologa. Psycholog może użyć konfrontacji, aby zachęcić klienta do poradzenia sobie z niespójnością czy napięciem pomiędzy niezgodnymi elementami jego zachowania i/lub wypowiedzi.

Ujawnianie siebie – Dzielenie się z klientem własnymi uczuciami lub osobistymi doświadczeniami.

 

Efekty poczujesz przy regularnych spotkaniach przynajmniej raz w tygodniu (w okresie od 1 do 6 miesięcy) w zależności od ustalonych celów.

Wszystkie te zmiany możliwe są jeśli oczywiście masz odpowiednią motywację i zaangażujesz się w proces psychoterapeutyczny (prace domowe, wprowadzanie w życie nowych zachowań).

 

Zapisz się na sesję

Ewa Holt
Ewa HoltPsycholog

Facebook

Porozmawiaj ze specjalistą w zaciszu własnego domu

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ

jak dobrze, że teraz każdy może żyć gdzie chce, pracować gdzie chce i pomimo to być w kontakcie ze swoim psychologiem, ze swoim astrologiem, ze swoim trenerem itd itd. mieszkałam kiedyś za granicą i pamiętam jakim ograniczeniem dla mnie było te 1000km w kwestii zrobienia terapii. w ogóle co za komfort! żeby zrobić terapię nie trzeba wywracać życia nie wiadomo jak, nie trzeba rezygnować z czegoś czy poświęcać czegoś, tylko wygodnie usiąść w swoim fotelu! gratuluję pomysłu:)) i wszystkiego dobrego:)

Ewa Holt to wspaniałą terapeutką. Kobieta pełna ciepła i miłości. Miła i godna zaufania. Bez obaw powierzam jej swoje najbardziej intymne sprawy. Z wielką delikatnością i intuicją prowadzi przez ciemne doświadczenia życiowe. W jej obecności czuję troskę i opiekę. Dzięki niej zauważam jak piękne jest życie. Dziękuję.

Kasia, Pacjentka

Po długich poszukiwaniach terapeuty w róznych nurtach, mniej i bardziej znanych, trochę przypadkiem trafiłam do Ewy. Jak wiele jej zawdzięczam nie sposób opisać. Dziś dzięki niej, po wielu wielu latach udało mi się trafić na swoją drogę, pozbyć bardzo przeszkadzających elementów wnętrza, a nad innymi zapanować. Nie powiem by terapia była prowadzona “standardowo” cokolwiek to znaczy, ale jestem głęboko przekonana,ze własnie dlatego tak dobrze mi było. Dużo mogłabym pisać… dla mnie absolutna duchowość, ciepło i troska. KasiaD

Kasia D., Pacjentka

Ewa to niezykły człowiek i niezwykły terapeuta. Jej otwartość na świat i ludzi sprawia, że niezaleznie od tego kim jesteś, co robisz i jakie masz problemy, znajdzie do Ciebie drogę. Od dawna jestem pod ogromnym wrażenim jej pracy z grupą, jak i indywidualnej. Sesje z Ewą były dla mnie poczatkiem bardzo ważnych zmian w życiu, zmian, które dziś pozwlają mi żyć szczęśliwiej i pełniej. Poza tym Ewa jest niesamowicie ciepła, empatyczna pełna wspaniałych pomysłów i dobroci dla wszystkich istot.

Ania Dzięciołowska, Pacjentka

Ewo.. Jeśli ktoś kiedyś zapyta mnie kto tak zmienił moje życia, kto pomaga znaleźć sens życia, otacza opieką, jest cudownym terapeutą powiem Ewa:) Ewa Holt, kobieta, która jest cudownym człowiekiem i cudownym terapeutą, nie zostawi Cię samego w potrzebie bo czuje Twoje cierpienie i pokazuje Ci lepszą stronę życia:) Jeg elsker deg!!!!

Ania, Pacjentka

O tym czy dany terapeuta dobrze prowadzi terapię przekonać możesz się tylko i wyłącznie Ty sam. Poznasz to po tym czy przy końcu terapii udało Ci się wprowadzić zmiany wżyciu. Mnie z Panią Ewą udało się to już na pierwszych spotkaniach. Psychoterapia wymaga ciezkiej pracy , a Pani Ewa przeprowadzila mnie przez ten proces bardzo delikatnie i z wyczuciem, będąc obok i trzymajac za rękę. Była razem ze mną gdy pokonywałam swoje najgorsze lęki i przeprowadzała na drugie strony mostów. (…)

Ragdoll, Pacjentka